Baruch Dayan ha'Emet

Baruch Dayan ha'Emet Zmarł Szymon Peres -​ były prezydent i premier Izraela

 • ​W wieku 93 lat zmarł Szymon Peres, były prezydent Izraela, były premier, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Peres urodził się w Polsce i zajmując najważniejsze stanowiska w Izraelu pozostawał orędownikiem porozumienia izraelsko-polskiego.

 • Portal Ynetnews cytuje syna Peresa, Chemiego, który po śmierci ojca powiedział: "Dziedzictwem naszego ojca jest kierowanie spojrzenia w przyszłość". 
  Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że rząd Izraela zbierze się dziś na specjalnym posiedzeniu, podczas którego rada ministrów upamiętni Szymona Peresa. 
  Oświadczenie wydał Prezydent IzraelaReuwen Riwlin​, przebywający z wizytą na Ukrainie: "Niedaleko od miejsca w którym jestem teraz, w miasteczku Wiszniewie, urodził się Szymon Perski, który wyrósł na młodzieńca pełnego marzeń. Stąd, z Europy Wschodniej, wyemigrował do Ziemi Izraela i całe życie poświęcił ruchowi syjonistycznemu, Państwu Izrael i obywatelom Izraela. Nie ma rozdziału w historii naszego państwa, którego Szymon by nie napisał, lub nie odegrał w nim znaczącej roli. (…) Kochaliśmy go za to, że sprawił, iż nie rozpamiętywaliśmy przeszłości, nie skupialiśmy się na tym, co jest, ale wyobrażaliśmy sobie, co możemy osiągnąć w przyszłości."

  Mieliśmy zaszczyt być członkami jego najbliższej rodziny, ale czujemy, że dziś w poczuciu bólu i straty łączymy się z całym narodem Izraela i społecznością globalną." 

 • Szymon Peres urodził się jako Szymon Perski w 1923 r. w Wiszniewie,małym, zamieszkanym głównie przez ludność żydowską miasteczku, które w tamtym czasie było częścią II Rzeczypospolitej Polskiej. 
  W swojej biografii odnosi się do miasta swojego dzieciństwa: "My dzieci, czuliśmy się tak, jakbyśmy mieszkali na żydowskiej wyspie, otoczonej przez morze gęstych i groźnych lasów. Wiedzieliśmy, że poza lasem znajdowały się wielkie miasta, pełne wspaniałości i niespodzianek, ale nasz horyzont kończył się na wierzchołkach pełnych gracji, kołyszących się na wietrze brzóz" (cytat za: Michael Bar-Zohar "Shimon Peres: the Biography", 2005).
  Jego ojciec Icchak Perski wyemigrował do Ziemi Izraela jako pierwszy. Żona i dwaj synowie dołączyli do niego trzy lata później, w 1934 r.
 • W gronie liderów Izraela od 1959 r.

 • ​W 1959 r. Szymon Peres został wybrany do Knesetu i pełnił służbę w parlamencie przez 48 lat, przez 14 kadencji, aż do 2007 r., kiedy został wybrany dziewiątym prezydentem Izraela. Podczas trwającej całe życie służby dla kraju zajmował wiele stanowisk w izraelskim rządzie. Wniósł ogromny wkład w rozwój państwa Izrael na wielu polach. 
   Przez wiele lat miał duży wpływ na stosunki międzynarodowe, gdyż był głównym architektem polityki pokoju i dialogu pomiędzy Izraelem i jego arabskimi sąsiadami. W tym samych czasie odgrywał decydującą rolę w umacnianiu sił obronnych Izraela i powstrzymywaniu tych, którzy próbowali zagrozić istnieniu kraju.
 • Dziedzictwo pokoju

 • ​Podczas swojej drugiej kadencji (1992-1995), jako minister spraw zagranicznych, odegrał główną rolę w rozmowach pokojowych, których skutkiem były tzw. porozumienia z Oslo, za co wraz z Icchakiem Rabinem oraz Jaserem Arafatem otrzymał w 1994 r. Pokojową Nagrodę Nobla.