Marzec 1968 w siedmiu internetowych odsłonach

Marzec 1968 w siedmiu internetowych odsłonach To już prawie pół wieku...

Odsłona pierwsza.

Już za chwilę minie czterdzieści osiem lat od MARCA 68. Na filmie jeden z przełomowych momentów w sekwencji ówczesnych wydarzeń: przemówienie Gomułki. Niestety, jest to wersja pocięta, fragmenty wyleciały. Szkoda, bo w REAKCJI sali jest zawarta ważna informacja na temat tła tego, co za chwilę się stanie. Proszę zwrócić uwagę na moment, gdy w 2 minucie i 35 sekundzie Gomułka zaczyna machać rękoma, aby uciszyć entuzjazm sali! To wydaje się ważne dla zrozumienia, o co w tym wszystkim chodzi.

 

 

Odsłona druga.

Tak pamiętano Marzec po ćwierćwieczu, w już niepodległej Polsce.


 

Odsłona trzecia.

Poprzednie były "przetworzonymi" dokumentami. Tu jest pogłębiona rozmowa z historykiem + od 29 min. 27 sek. ważny DOKUMENT: filmy dotąd nieznane!

 

 

Odsłona czwarta.

Wspomina uczestniczka MARCA i działaczka opozycyjna Irena Lasota:

 

 

Odsłona piąta.

Pamięć młodszych braci.


https://www.youtube.com/watch?v=FIfnlsvjkts

Odsłona szósta.

 
Dla tych, którzy nie widzieli lub widzieli dawno:

 

Odsłona siódma.

 
Marzec 68 miał swoje ogromne konsekwencje w losach tysięcy ludzi, na których atmosfera antysemickiej nagonki pomarcowej wymusiła opuszczenie Polski. Opublikowana w zeszłym roku książka Sabiny  Baral "Zapiski z wygnania" jest zapisem losów nie tylko autorki, ale także dokumentem pokoleniowym.

 

Zapiski.jpg

 

Pisałem na FŻP: "Jest to książka o wielu sprawach: o wygnaniu, szukaniu nowego miejsca do życia, budowaniu nowej tożsamości, o pokoleniowym doświadczeniu 68 roku. Ale zarazem jest to opowieść o godności. Najbardziej ze wszystkiego, czym jest ta książka, jest to książka o obronie i zachowaniu godności." : http://www.fzp.net.pl/opinie/zapiski-z-wygnania-sabiny-baral-opowiesc-o-ocalonej-godnosci

 

Opracował: Paweł Jędrzejewski

4 marca 2016