Jaką brachę odmówić nad ryżem z warzywami?

Jaką brachę odmówić nad ryżem z warzywami? “Patah Eliyahu. The Daily Halacha” (108)

 

Przed zjedzeniem ryżu odmawia się brachę borej minej mezonot, a po zjedzeniu – borej nefaszot. Powstaje pytanie, jaka bracha – a może brachot? – powinna być odmówiona przed spożyciem ryżu z warzywami pokrajanymi w kostkę. Często bowiem serwuje się ryż wymieszany z groszkiem, fasolką lub innymi warzywami, które z kolei wymagają odmówienia brachy borej pri ha-adama. Czy w takim przypadku trzeba odmówić dwie brachot: mezonot nad ryżem i ha-adama nad warzywami, czy może wystarczy odmówić tylko jedną z nich nad całym daniem?

W naszym przypadku halacha – jak to omawia chacham Owadia Josef w Chazon Owadia (Hilchot Brachot, s. 285) – zależy od tego, co stanowi większość w daniu. Jeśli mamy więcej ryżu niż warzyw, odmawia się borej minej mezonot – bracha obejmuje wówczas i ryż, i warzywa. Jeśli jednak to warzywa stanowią większość, powinno się odmówić brachę borej pri ha-adama, która także obejmuje i warzywa, i ryż.

Ta halacha ma zastosowanie do przypadku, gdy ryż i warzywa są podawane jako wymieszane. Jeśli jednak oba składniki serwuje się oddzielnie, to mimo że będą jedzone razem jako jedno danie, trzeba odmówić dwie oddzielne brachot: mezonot nad ryżem i ha-adama nad warzywami.

To samo dotyczy przypadku kuskus wymieszanego z warzywami. Jeśli kuskus stanowi większość, nad całą mieszaniną odmawiamy mezonot. Jeśli z kolei mamy więcej warzyw, nad daniem odmawiamy ha-adama. I także w tym przypadku, gdy kuskus i warzywa są serwowane i jedzone oddzielnie, musimy odmówić dwie oddzielne brachot.

Podsumowanie:

Jeśli ma się zamiar spożyć ryż (lub kuskus) wymieszany z warzywami, odmawia się tylko jedną brachę: mezonot – jeśli ryż (lub kuskus) stanowi większość, lub ha-adama – jeśli więcej jest warzyw. Jedna bracha obejmuje całą mieszaninę – i ryż (lub kuskus), i warzywa.

 

Rabbi Eli J. Mansour – „Patah Eliyahu. The Daily Halacha”, s. 8, tłum. M. Łokietek