Czy wolno spóźnić się na ślub lub podobną uroczystość? Czy wolno zabrać sobie coś do domu bez pozwolenia gospodarza?

Czy wolno spóźnić się na ślub lub podobną uroczystość? Czy wolno zabrać sobie coś do domu bez pozwolenia gospodarza? “Patah Eliyahu. The Daily Halacha” (111)

Beur Halacha (halachiczne dzieło Chafec Chaima – przyp. M. Ł.) w paragrafie 170 potępia zachowanie gości, którzy spóźniają się na wesela albo inne przyjęcia. Autor zauważył bowiem, że zdarza się, iż goście przybywają na końcówkę posiłku, kiedy gospodarz nie ma już czego im podać, w wyniku czego może poczuć się zawstydzony. Goście zaproszeni na przyjęcie muszą gospodarzowi okazać takt i dołożyć wszelkich starań, by przybyć na czas, aby ten mógł ich godnie ugościć. 

Gość weselny nie może zabrać do domu bez pozwolenia gospodarza książeczek z birkat ha-mazon albo kipot. Również nie wolno mu wziąć dla dzieci jedzenia z weselnego stołu. Jako że gospodarz przygotował jedzenie z myślą, że będzie ono podane na uroczystości, nie wolno bez pozwolenia wziąć go sobie do domu, nawet jeśli można by przypuścić, ze gospodarz nie miałby nic przeciwko temu.  

Jeśli w restauracji kelner przynosi gratis dodatkową porcję dla gościa, ten nie może jej spożyć, chyba że właściciel restauracji zaaprobuje ten miły gest. Ponieważ kelner jest jedynie pracownikiem restauracji, a jedzenie tam serwowane nie stanowi jego własności, nie jest on wg prawa upoważniony do dysponowania jedzeniem w sposób, który nie byłby akceptowany przez właściciela. Zjedzenie takiej dodatkowej porcji stanowiłoby gezel (kradzież). Podobnie – jeśli kierowca autobusu zaprasza pasażera, by ten przejechał się bez biletu, pasażer musi upierać się, by jednak wnieść stosowną opłatę. W tej sytuacji kierowca również jest jedynie pracownikiem, a autobus nie należy do niego; operator linii nie zezwolił kierowcy na proponowanie pasażerom darmowych przejazdów.

(Zaczerpnięte z: Dayan Shlomo Cohen – „Pure Money”, t. 1, s. 21)

Podsumowanie:

Gość zaproszony na przyjęcie musi dołożyć wszelkich starań, by się nie spóźnić, ponieważ gospodarz może nie mieć dla niego dodatkowego jedzenia. Gość zaproszony na wesele albo inną podobną uroczystość nie może wziąć sobie książeczek z birkat ha-mazon, kipot albo jedzenia bez pozwolenia gospodarza. Klient restauracji musi odmówić zjedzenia dodatkowej porcji oferowanej przez kelnera, chyba że właściciel restauracji wyraził na to zgodę.

Rabbi Eli J. Mansour – „Patah Eliyahu. The Daily Halacha”, s. 129, tłum. M. Łokietek