Forum dyskusyjne przy FŻP

UWAGA! Aby zostać zaakceptowanym na forum trzeba KONIECZNIE wybrać nick, który jest jakimś słowem w JĘZYKU POLSKIM.
Teraz jest So maja 26, 2018 9:18 pm

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dr Bechor:Jak wygląda aspiracja śmierci?
PostNapisane: So lis 22, 2014 8:20 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1645
Jak wygląda aspiracja śmierci?

Dziwne i symboliczne wydarzenia dzieją się w Szwecji będącej kiedyś, a także dzisiaj, wyjątkowym doświadczeniem socjalnym, z nieustannym napływem islamu. Czym jest ten popęd śmierci i dlaczego temu zaprzeczają? Czy zbliżające się wybory uratują sytuację? No i kto zdjął obraz nagiej kobiety w parlamencie? Jakie dla nas z tego płyną wnioski? Sami zadecydujecie. Takiego artykułu nie znajdziecie gdzieś indziej.

Ten artykuł, dostępny początkowo tylko dla członków klubu Gplanet, otwieram obecnie dla szerokiej publiczności, aby wszyscy zrozumieli.


Obrazekmaszyna się popsuła

W 1920 roku neurolog austriacki Sigmunt Freud (1856 - 1939) zadziwil świat naukowy publikacją książki "Poza zasadą rozkoszy". On twierdził, że u każdego z nas toczy się walka pomiędzy dwoma przeciwnymi popędami : "Erosem", związanym z twórczością, przyjemnością, seksem - oraz "Tanatosem", popędem śmierci, prowadzącym do brutalności i destrukcji. Ta trochę zagadkowa teoria nie była dobrze przyjęta wśród ówczesnego społeczeństwa i profesjonalistów, bo nikt nie ma ochoty przyznać, że jest pod nieuniknionym wpływem popędu śmierci. Może dlatego, że ta teoria była wynikiem niemożności wyleczenia chorób psychicznych związanych z I-szą wojną światową u tych chorych, którzy się do niego zwrócili, lub porzucili jego leczenie; jednak od tego czasu przyjął się pogląd, że każdy z nas jest poddany pragnieniu własnej destrukcji.

1. Zeszłej niedzieli (art. po angielsku) znowu wybuchły brutalne zamieszki imigrantów muzułmańskich w Sztokholmie, stolicy Szwecji, w dzielnicy Hasby. Zamieszki trwały co najmniej do wtorku, z rzucaniem, jak zwykle, kamieniami w policjantów i podpalaniem samochodów. Policja, w samochodach pancernych i z żandarmerią, rozmieściła się w północnych dzielnicach Sztokholmu: Hasby, Kista i Rinkeby, usiłując tam prędko opanować terror. Zamknięto całe okręgi w Hasby, po doświadczeniu z falą zamieszek dokładnie rok temu, które trwały przez dziesięć dni. Według sztokholmskiego dziennika Aftunbladet zamieszki wybuchły po tym, jak policja zaaresztowała człowieka, który był pijany i prowadził samochod bez prawa jazdy. Gdy jego koledzy się o tym dowiedzieli, zaczęli szaleć na ulicach.

Wandalizm muzułmańskich imigrantów prawie nie jest podawany do publicznej wiadomości i zaraz zrozumiemy dlaczego. W mieście Malmo, którego prawie trzecią część mieszkańców stanowią muzułmanie (nie ma oficjalnych danych), między styczniem a majem 2014 roku rzucono co najmniej 5 granatów ręcznych na sklepy i instytucje handlowe. Uchodźczyni z Bośni, która mieszka w Malmo, powiedziała: " mieszkam tu ponad 17 lat i było dobrze. Ale już nie chcę tu mieszkać. Chcę wyjechać. Na dole był potworny wybuch, jak w Bośni w czasie wojny, od której uciekłam. To, od czego uciekłam w 1992 roku, jest tutaj teraz." Codzienny wandalizm imigrantów jest umniejszany w miejscowej prasie, aby nie pokazać imigrantów muzułmańskich w ujemnym świetle. Media szwedzkie nigdy nie napiszą "muzułmanie", tylko "ungdomsgang", czyli młodociane gangi. Wandalizm w instytucjach publicznych, w miejskich bibliotekach, zamieszki i brutalność zdarzają się codziennie.

Ale oczekiwania są jeszcze gorsze: policja szwedzka ostatnio ogłosiła, że w kraju jest kilkaset terorystów, którzy chcą i są w stanie zaatakować, w Szwecji, w stylu ataków w Brukseli i w innych sasiednich państwach. Wysoki dostojnik policyjny ostrzegł: "To jest największe zagrożenie. W ostatnim dziesięcioleciu widzieliśmy wyjazdy obywateli z paszportem szwedzkim do Afganistanu, Jemenu, czy do Somalii na trening w ramach Dżihadu. Ale w ostatnich dwóch latach cyfry podskoczyły bardziej, niż w ciągu całych poprzednich dziesieciu lat." (jadą przede wszystkim do Syrii). Zapobieżono około trzem zamachom. Amon Abdullah, reporterka radia szwedzkiego, powróciła do ojczystej Somalii po tym, gdy krytykowała fanatycznych imigrantów muzułmańskich i obrzezanie kobiet. Po powrocie powiedziała, w wywiadzie dla telewizji szwedzkiej, że w Mogadiszu czuje się bezpieczniejsza niż w dzielnicach imigrantów w Sztokholmie.

Imam szwedzki syryjskiego pochodzenia, Heitam Rachma, sam stał się dostarczycielem broni powstańcom salafistycznym w Syrii. Kupował broń w Libii, lub w Bośni, i wysyłał przez Turcję do Syrii. Był imamem - kaznodzieją meczetu w samym centrum Sztokholmu, koło Medborgarplatsen, ponadto, on także był członkiem europejskiej organizacji muzułmańskich imamów.

https://www.youtube.com/watch?v=4HC1rTkkXic

Obrazek
Fala rozruchów sprzed roku w Sztokholmie. Nic się od tego czasu nie zmieniło, jest jeszcze gorzej, bo zrozumieli, że dostaną wszystko, jeśli będą dalej rozrabiać. Szwedzi poddają się. Ten północny naród z przyjemnością raportował przez lata o wszystkim co się dzieje w blisko-wschodnim Izraelu. Obecnie bliski wschód mają Szwedzi u siebie w domu i nie ma on żadnej ochoty odejść; to jest już jego dom.

2. Właściwie, policja doszła do takiego braku kontroli nad sytuacją, że się poddała w rejonach muzułmańskich, przede wszystkim w Malmo i w innych miastach, jak na przykład w Skaggetorp. W rezultacie tworzą się prywatne milicje Szariatu i według rzecznika policji Thomasa Togenbouka "oni zatrzymują samochody i przerażają ludzi, bo mają zakryte twarze. W ten sposób wymuszają posłuch i terroryzują społeczeństwo; zachowują się jak władcy." Czasami policja zwraca się o pomoc do tych islamskich sił policyjnych, gdy chce wejść do dzielnic muzułmańskich i nie wzbudzić zbyt wielkich rozruchów. Ponieważ policji nie wolno strzelać, młodzież muzułmańska lekceważy policjantów, bije ich, a czasami atakuje komendy policyjne kamieniami i sztucznymi ogniami . Muzułmanie zdają sobie sprawę z obrażania policji i to im sprawia przajemność. Fotografują i publikują w internecie. Wojsko szwedzkie już prawie zlikwidowano dzięki ogromnym cięciom budżetowym, więc w przypadku wojny domowej wątpliwe, czy państwo zdoła narzucić swą władzę.

Sfałszowany list: to nie wy, lecz Europejczycy i ich muzułmanie. (art. po polsku)

3. Szwecja jest zachodnim państwem w którym ilość mieszkańców podskoczyła z 9 do 9.5 miliona, a największy wzrost miał miejsce w ostatnich latach. Wiadomo ogólnie że ten wzrost nie jest dzięki Szwedom, wzrost jest dzięki imigrantom muzułmańskim w tym państwie. W 2010 roku, według sondażu PEW, było w Szwecji około pół miliona muzułmańskich imigrantów posiadających obywatelstwo, około 5 %. W roku 2012 ich liczba podskoczyła do 574 000 i w tym roku już dochodzi do 650 000, około 7%. Ten wzrost w ostatnich dwóch latach przede wszystkim spowodowany był tragedią "wiosny arabskiej", z silnym strumieniem imigrantów do Szwecji, przede wszystkim z Syrii i z Iraku. Mowa o przyroście 100 000 w każdym roku: 67 000 dostali azyl jako uchodźcy, ponadto 40 000 w ramach połączenia rodzin. Do tych cyfr należy dodać dzietność muzułmańską, która jest podwójna od Szwedzkiej. Większość Szwedów mieszka w miastach, około 85%, tam też imigranci, więc są widoczni. W Malmo ilość muzułmanów jest między 25-35 % (nie ma państwowych danych oficjalnych).

Według danych lokalnych, najbardziej wzrastajace społeczeństwa, na poziomie 14 % na rok to Syryjczycy, potem Somalijczycy 10 %, Afgańczycy 6 %, Erytrejczycy 2.8 %, Irańczycy 1.5 %. Wobec nich wzrost dzietności Szwedów jest znikomy. Szwedzki minister imigracji Tobias Billstrum żalił się ostatnio, że państwa europejskie nie przyjmują tak wielkiej ilości emigrantów jak Szwecja, i państwa Wspólnoty Europejskiej powinny, według niego, przyjmować więcej uchodźców, przede wszystkim z Syrii. Zauważmy, że poza nielegalną imigracją, złożono w 2013 roku 435000 próśb o azyl we Wspólnocie Europejskiej i one na ogół są zatwierdzane. Szwedzi chcą więcej.

4. I nie tylko przybywa mnóstwo muzułmanów, ale także mnóstwo Szwedów opuszcza kraj. Według danych rządowych, rocznie około 50 000 rdzennych Szwedów emigruje ze Szwecji na cały świat (art. po angielsku) . Część do Północnej Ameryki, część do Australii, nawet do Chin. Oni prawdopodobnie nie wierzą, że to państwo ma przyszłość i dlatego opuszczają.

Obrazek
Getty Images Bank.
Kto wychwalał Intifadę, ma ją teraz u siebie.


"Inżynieria społeczna" to światopogląd socjalistyczny ideologii paternalistycznej, która szerzyła się przed i po drugiej wojnie światowej. Według niej, należy wytypować problemy społeczne i zaprogramować "maszynę społeczną", która te problemy rozwiąże. Jednym z czołowych protagonistów tego pojęcia był dziekan wydziału prawnego uniwersytetu harwardzkiego, Roscoe Pound. Tego rodzaju laickie doświadczenie widzieliśmy w Związku Radzieckim i, w lżejszej formie, w Szwecji oraz w kibucach izraelskich, w których udało się to rozwijać. Okazuje się, że indywiduał to zwierze samoistne i trudno go przemienić w śrubke maszyny, nawet jeśli ta maszyna wydaje się być dla jego dobra.

Kiedy zepsuła się szwedzka maszyna? Gdy natknęła się na inną maszynę społeczną, nie mniej idealistyczna, lecz tym razem religijną i sprzed wieków: islam. Szwedzka maszyna chciała strawić tę religijną muzułmańską, ale powoli, powoli, z wzrastającą demografią, wynik może być akurat odwrotny.


5. Po drugiej wojnie światowej chciała nowa Szwecja stworzyć utopię: państwo opiekuńcze dla wszystkich obywateli, z wysoką stopą życiową, z dobrymi usługami społecznymi, z wygodnym mieszkaniem i z równością. Było to rzeczywiście doświadczenie maszyny społecznej państwa opiekuńczego, opłacone wysokim opodatkowaniem, ale opierało się na pracowitym, skrupulatnym i oszczędnym charakterze Szwedów. Celem było zlikwidowanie biedy, która była poważnym problemem przed stworzeniem państwa opiekuńczego. Co najmniej 4.5 miliona Amerykanów jest pochodzenia szwedzkiego, po emigracji ich przodków z biednej Szwecji w XIX i w XX wieku na nowy kontynent.

Z początkiem lat sześdziesiątych i siedemdziesiątych wydawało się, że utopia udała się w skandynawskim raju. Ale w latach siedemdziesiątych model zaczął się chwiać. Najpierw ostrożne, potem silne fale imigracji muzułmańskiej, i nie tylko, zaczęły napływać do państwa, które pragnęło siły roboczej. Ale imigranci przybyli aby przyjmować, nie dawać. Oni przybyli aby być ciężarem na ramionach wspaniałej państwowej opieki społecznej: darmowe pełne wykształcenie, opieka zdrowotna i wygodne mieszkanie - i maszyna społeczna zadrżała. Bo opierała się na zaufaniu i współpracy, na cechach charakteryzujących Szwedów, ale nie tych nowych przybyszy, którzy tylko szukali jak można oszukać ten system. Utopię zahamowano i stopa podatkowa zaczęła spadać pod rządem prawicowego centrum, ukonstytuowanym w roku 2010. Poziom usług spada i przestano dążyć do utopii. Dzisiaj już wielu rozumie że była to swego rodzaju hipokryzja; próba zmiany istoty człowieka, tak samo jak w doświadczeniu socjalistycznym w Izraelu. Tutaj jest wyjaśnienie dlaczego wielu Szwedów identyfikowało się wówczas z Izraelem i jego socjalistycznymi próbami. Ale gdy przybyli imigranci muzułmańscy i rozpoczęła się kłamliwa propaganda antyizraelska, nabrali dystansu. Szukali u nas swojej utopii i, oczywiście, nie znaleźli.

Pomimo miliardowych wkładów w nowych imigrantów, wielu z nich nie asymiluje się, a w miastach powstały ogromne getta imigrantów, powiększające się z dnia na dzień, tak samo jak w większości miast Europy. A Szwedzi mieli dewizę państwa idealnego, raczej powiedzmy - marzenie.

6. Imigranci muzułmańscy nie przyjeżdżają aby się asymilować. Oni przyjeżdżają, aby zmusić naiwnych Szwedów do przyjęcia ich sposobu życia. Na przykład, w marcu 2014 zastępczyni (varamen - O.) przewodniczącego parlamentu, Susanne Eberstein, zarządziła usunięcie obrazu szwedzkiego artysty barokowego G.A. Schrodera z gościnnej sali jadalnej parlamentu szwedzkiego (Riksdagu) (art. po angielsku), bo namalowana jest na nim kobieta z odsłoniętym biustem. W tradycji europejskiej obrazy kobiet z odsłoniętym biustem są ogólnie przyjęte, ale nie w islamie. Obraz ten wisiał od roku 1983, ale teraz go zdjęto. Jak zaczęto ją za to krytykować, powiedziała vice-przewodnicząca : " zmieniamy obrazy od czasu do czasu". I to w najliberalniejszym państwie Europy.

Także przyjmowane są normy muzułmańskie. Na przykład: morderstwo na tle honoru rodziny. Sąd rewizyjny zmniejszył w 2012 roku karę za morderstwo tego rodzaju z 8 na 4 lata (wprawdzie skazany miał 17 lat) za zamordowanie siostry setką cięć nożem. Ona uciekła od wymuszanego małżeństwa z Iraku do Szwecji i tam zamordował ją jej brat.

Także skandaliczna zgoda na klitarektomię jest określona przez RFSU (urząd oświecenia seksualnego) w Szwecji jako "pozytywne kobiece doświadczenie" (art. po szwedzku) i że występowanie przeciw tej ceremonii jest "zachodnim rasizmem" i "wypaczeniem postkolonialnym".

7. Gwałt staje się zjawiskiem powszechnym do tego stopnia, że kobiety obawiają się chodzić po ulicach, kiedyś to było absolutnie bezpieczne. Obecnie 1/4 dziewcząt jest narażonych na zgwałcenie (art. po szwedzku), i dziesiątki tysięcy przestępstw gwałtu i molestowania seksualnego w ciągu roku. W badaniach przeprowadzonych w sąsiedniej Norwegii okazało się że 100% przypadków gwałtu w ostatnich pięciu latach zostało dokonanych przez imigrantów z państw "nie zachodnich", domysł nie jest trudny. Gwałt staje się narzędziem władzy i przymusu, okazującym głęboką pogardę dla kultury i społeczeństwa zachodniego. Jest indywidualną realizacją kolektywnej mentalności.

A minoryzacja? Ta pigułka gwałtu jest kolektywna.

https://www.youtube.com/watch?v=a6JHJxnQhpI

Obrazek

Kiedyś mogli jeszcze Szwedzi twierdzić, że Izrael jest przyczyną brutalności muzułmanów wobec Zydów w Szwecji. Ale, gdy wiosna arabska dowiodła, że na Bliskim Wschodzie nasz problem jest marginesowy , co mogą teraz twierdzić? Szwecja, która przyjęła Zydów po drugiej wojnie światowej, wyrzuca ich teraz.

8. Zydzi, nie mają czego szukać w Szwecji, gdzie islam wciąż się wzmacnia. Duża część przybyła po ocaleniu z holocaustu i tam pozostali. Można żyć dobrze w Szwecji pod warunkiem nie afiszowania identyfikacji żydowskiej, z insygniami żydowskimi już niemożliwe jest życie w Malmo, a w najbliższej przyszłości także w innych miastach.

W marcu namalowane hasła antysemickie na ścianie żydowskiego liceum w Sztokholmie wywołały wielkie oburzenie, ale było jeszcze wiele zdarzeń antysemickich i antyizraelskich. Ponieważ nie ma sondażu religijno-etnicznego przypuszczam, że ilość Zydów w Szwecji dochodzi do 20 000, większość w Sztokholmie. Ale wzrastająca ilość wydarzeń okazujących nienawiść powoduje, że Zydzi częsciowo opuszczają miasta, albo planują emigrację z kraju, z pewnością z Malmo, które jest stracone dla Zydów. Część z nich emigruje do Izraela.

Zydzi maja przynajmniej dokąd odejść.

artykuły po hebrajsku:

o ukrywanych cyfrach w Brytanii

o nowej rewolucji francuskio-muzułmańskiej

Zaczarowana góra i minarety


9. A co najgorsze ze wszystkiego? że nie wolno tam mówić o problemie imigrantów muzułmańskich. Kto będzie mówić zostanie ukarany. W tym roku, w grudniu, wejdzie w życie w Szwecji prawo, według którego będą pociągnięci do odpowiedzialności karnej obywatele, którzy dopuszą się krytyki imigracji, albo krytyki tych polityków, którzy jakoby nie odnoszą się do tego problemu. Wolność słowa? demokracja? nie w tym zadufanym państwie, które nie przepuści żadnej okazji aby krytykować Izrael, w którym takie prawo jest u nas nie do pomyślenia.

Ostatnio spotkałem w Izraelu dwóch odważnych dziennikarzy, którzy otwarcie mówią i są gotowi ponieść tego konsekwencje: Ingrid Carlqvist z Malmo i Duńczyk Lars Hedegaard "W Szwecji rodzice radzą swym dzieciom nie angażować się w politykę, nie być radykalnym i, oczywiście, nie wypowiadać sie w kwestiach kontrowersyjnych". "W końcu to prowadzi do poczucia bezradności". Tabletka gwałtu.

Nie udało im się wydać gazety w ich kraju, "bo Szwed nie chce, aby widziano, że on czyta nasze pismo". W Szwecji, kto mówi o imigrantach, natychmiast jest oznaczany jako nacjonalista i rasista i może być także zwolniony z pracy lub zbojkotowany przez kolektyw. Możliwość wypowiadania się jest zerowa, chociaż wielu w sekrecie o tym mówi, ale nie publicznie. Rezultatem tego utworzyli ci dziennikarze gazetę internetową Dispatch International (gazeta w szwedzkim, duńskim, angielskim) która także jest bojkotowana w tym kraju. Ingrid została zmuszona do opuszczenia Szwecji z powodu krytyki określającej ją jako rasistkę. Aje Carlbom, szwedzki naukowiec, przeprowadził wszechstronne badanie na temat niehamowanej imigracji i zauważa: "każdy kto mówi na ten temat jest napiętnowany jako faszysta, a nawet jako nazista(...) Rezultatem tego nie ma żadnej dyskusji na ten temat, już nie mówiąc o rozwiązaniu problemu." Imigranci oczywiście wykorzystują to milczenie. Niedługo, pod nowym prawem, zamkną usta także ostatni odważni w państwie, to tak jakbyś zabijając posłańca, wstrzymał złą wiadomość.

Jeszcze o kontynencie zmieniającym się w oczach, artykuły po hebrajsku.

https://www.youtube.com/watch?v=VR-lAGj_dlQ

Obrazek
Granica strachu: nie przed imigrantami lecz przed miejscowym otoczeniem. Gdy to się przełamie, cała tama się rozleci, tak jak się rozleciała w sąsiedniej Norwegii. Video organizacji młodzieżowej "Demokratyczni Szwedzi" w Youtubie w tym tygodniu. To video już leci po całej Europie, bo to ten sam problem, ten kto zjednoczył Wspólnotę Europejską, jednoczy jednocześnie jej przeciwników.

Ich protest jest przede wszystkim przeciw maszynie społecznej, tej potwornej wspólnocie europejskiej.


10. Kto tu odważa się mówić? 14-go września odbędą się wybory ogólne i także do rad miejskich. Prawie wszystkie partie są tutaj partiami lewicowymi o różnych zabarwieniach, oprócz jednej, która powstała w 1988 roku. "Szwedzcy Demokraci" (SD), o charakterze uaktualnionym w 1995 roku. Jej młody przywódca, Jimmie Akesson, podobny jest do innych przywódców nowych partii prawicowych, powstających w całej Europie w stylu Marine le Pen: jest przeciw wspólnocie europejskiej i przeciw nieograniczonej imigracji, ta partia zabrania nienawiści do Zydów i nie ma w niej typowych elementów faszystowskich, które były na początku. Od 1995 roku nie wolno jej członkom nosić mundurów, tylko ubrania cywilne. Akesson, z jego chłopskim akcentem, twierdzi, że szwedzka elita jest oderwana od rzeczywistości i że państwo popełnia samobójstwo. Wszelkie barwy lewicy czują obrzydzenie do tej partii i wszystkie partie marzycielskie oświadczyły, że nie utworzą koalicji z tą partią. W poprzednich wyborach w 2010 roku po raz pierwszy ta partia weszła do parlamentu z 20-ma mandatami, z ogólnej liczby 349 poslów (5.7%), a w wyborach do parlamentu europejskiego osiągnąła już 10% wybranych Szwedzkich i dostała tam dwa mandaty. Hasła swe stonowała częściowo, na przykład mówi obecnie nie o nordyckości lecz o szwedzkości - termin który zawiera także mniejszości na bazie narodowej, nie etnicznej i dlatego ich dewizą jest: "Pilnuj Szwecji Szwedzkiej" (Bevara Sverige Svenskt).

Obecnie ta partia ma nadzieję być trzecią, conajmniej z 40-ma miejscami w parlamencie. Ciekawe, że właśnie ta partia wystawiła dużą ilość imigrantów - członków tej partii, w większości chrześcijańscy Arabowie z Iraku i z Syrii, ale w dalszym ciągu politycznie się ją bojkotuje, a nawet demonizuje. "Można już słyszec te buty z lat trzydziestych", mówią jej lewicowi wrogowie. Dla wszystkich jasne, że pójdzie w górę w najbliższych wyborach, ale wątpliwe czy uda im się zmienić lewicową koalicję. Co prawda obecny rząd nie był tak krańcowo lewicowy jak poprzedni (czerwono-zielony, tzn. lewica z zielonymi), ale wciąż to nie jest prawica. Czyli, pomimo wzmocnienia się tej partii, wątpliwe, czy będzie istotna zmiana w polityce Szwecji wobec Wspólnoty Europejskiej, wobec imigracji a nawet wobec Izraela. Jesteśmy mniej istotni dla Szwecji, zajętej własnymi kłopotami i stosunki między Szwecją a Izraelem układają się całkiem nieźle po cichu. Ale nienawiść do prawicy jest ogromna i pragnienie smierci nie zmniejsza się. Doświadczenie socjalne zżera samo siebie.

Szwedzka maszyna inżynierii społecznej popsuła się.

19.8.2014
Obrazek
Dr Guy Bechor

Tłumaczenie z hebrajskiego przez Olgę Degani


Ostatnio przesunięty w górę So lis 22, 2014 8:20 pm przez: ola.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL