Forum dyskusyjne przy FŻP

U W A G A! U W A G A !!! Nasze dyskusje przeniosły się na Facebook. Zapraszamy tu: https://www.facebook.com/groups/74795851354/
Teraz jest Cz sie 22, 2019 6:55 pm

Strefa czasowa: UTC
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 8:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Hamas bedzie wysyłać rakiety i prezentować "niezachwianą postawę" aż do momentu możliwego zawieszenia broni, aby okazać że nie poddaje się, tak samo Dżihad Islamski, Komitety Sprzeciwu, Al Kaida, Salafiści i ich zdezorientowani towarzysze. Z ich punktu widzenia, nie są oni przeciwni całkowitemu zrujnowaniu Gazy i muszą kontynuować ostrzeliwanie dla "honoru" i dla głoszenia że : "zwyciężyli". Są oni zdezorientowani, Izrael ugodził w nich w sposób którego nie przewidzieli, że może się zdarzyć. Także Izrael chce zawieszenia broni, także Egipcjanie, Amerykanie i Europejczycy. Czyli - wszyscy.

Pierwsza start-up wojna

Hamas wszedł do "Chmurnego Słupa" na przykładach poprzednich wojen: chroni się poza cywilami w Gazie, jednocześnie cywile w Izraelu odsłonięci i są, z jego punktu widzenia, godnym celem.Tak było z Hezbollah i tak samo w poprzednim dramacie w Gazie. Ogromne bylo zdumienie i wściekłość Hamasu, gdy Izrael wyszedł poza precedensy i nasz przemyślny system spowodował chaos i bałagan u wroga. W momencie pisania tego artykulu Izrael zmienił bieg precedensów z przeszłości.

"Innowacja albo smierć" jest to hasło wojenne na przestrzeni całej historii i tym razem Izrael zmodernizował, zdumiał i bardzo rozzłościł swych wrogów; działa odwrotnie niż wróg się spodziewał. Największy wszystkich czasów artysta, Pablo Picasso (1881-1973) zwykł był działać według tej zasady i zdobył tym sobie rozgłos światowy: działał wbrew temu, czego wszyscy od niego oczekiwali. Gdy jego imię połączono z pewną szkołą, z premedytacją denerwował publiczność nową serią obrazów, zawsze wbrew oczekiwaniom. W wojnie, jak w sztuce, ludzie czują wyższość nad tym kto jest do przewidzenia i przechodzą dalej. Ten, kto działa wbrew oczekiwaniom i nie można go przewidzieć, tak jak dotąd działa Izrael w Gazie, ten zyskuje uznanie i odstraszenie. Sun Zi, chinski strateg wojenny z czwartego wieku przed naszą erą, twierdził: oczekiwane i niespodziane przeplatają się w wojnach. Oczekiwanym wciągamy wrogów a zwyciężamy ich niespodziewanym. I także dodał ostrzeżenie: oczekiwane i niespodziewane wytwarzają jedno drugie i przeplatają się jak w wiecznym kole: raz jedno na górze a raz drugie.

1. Metoda, którą przygotował na wypadek wielkiego starcia z Izraelem, zlikwidowany dowódca Hamasu Ahmed Jabari, obejmowała i budowała na cywilach. Atakować rakietami miasta izraelskie, spowodować tym ogromne szkody moralne i faktyczne jednocześnie chroniąc się poza cywilami palestyńskimi przed atakami izraelskimi, albo niech Izrael wciągnie się w zabijanie setek Palestyńczyków i w bezwzględne potępienie międzynarodowe. Ale dodatkowo do spektaklowego zlikwidowania Jabari, Izrael działa, jak dotąd, odwrotnie - niespodzianie.

Izrael zdjął cywili z dwóch stron równania. Z "żelazną kopułą" szkody są po naszej stronie marginesowe, wobec potencjalnych ; ataki są celowane na Hamas i inne organizacje, wyłącznie w Gazie, (ponad 1300 ataków powietrznych), przy użyciu nowoczesnej techniki, aby nie ugodzić w arabskich cywilów. Tak więc widzimy jak jeden budynek zupełnie się rozwala, gdy te obok niego stoją niezadraśnięte. Gdy jest mała ilość ugodzonych po stronie palestyńskiej, Izrael zyskuje uznanie świata, zamiast pretensji; i na odwrót, gdy Hamas zaatakował rakietami Izsrael i do tego także słynne Tel Aviv i Jerozolimę, stracił cierpliwość świata oświeconego. Hamasowska przewaga wydarzeń odwrócila się na jego niekorzyść . Dotychczasowa przewaga wydarzeń zmieniła się w jej odwrotność.

2. Izrael zmienił zasady walki, poprzez wynalazek dwóch nowych sposobów walki: aktywna obrona przed pociskami i rakietami, z ogromnym procentem sukcesu i limitowany atak na zabudowanym terenie. Genialna "żelazna kopuła" prawie ze anuluje pociski i rakiety, którymi arabski świat dookoła nas zapełnił swe magazyny. Punktowe ataki w Gazie, aż do zdumiewającej dokładności, zezwalają na wybiórkę całej ich armii ukrywającej się wśród otaczających ich cywilów. Tę dokładność osiągięto dzięki wielu nowym i tajnym osiągnięciom opierajacym się o nowoczesną technologię, nie znane żadnej innej armii na świecie, także amerykańskiej. Jasne, że mogą być usterki w tych dwóch sposobach, ale ilość zabitych w Gazie sięga dotąd liczby dwucyfrowej, pomimo 1300 bombardowań na zatłoczonym terenie miasta.

Jest to pierwsza "start-up wojna" w dziejach ludzkości, w której technologia pozwoliła zmienić niekorzyść na przewagę. Anuluje niekorzyść wielkosci, terytorium, bezbronnej publiczności i międzynarodowej wrażliwości. Ta wojna w Gazie wpłynie na wszystkie następne wojny, a to oznacza miliardy dolarów, które wzbogacą Izrael dzięki udoskonaleniom w eksporcie zbrojeniowym. Izraelczyk wymyślający patenty pomógł także tutaj i w tych dwóch sposobach Arabowie nie mają odpowiedzi, prócz wściekłości, ze udało się Izraelowi uciec z pułapki w którą miał wpaść.

A terroryści palestyńscy? oni kontynuują wyrzucanie rakiet i ostrzeliwanie ich izraelskimi innowacjami, niby dziecięca zabawka, która natyka się na ścianę i mechanicznie porusza się w miejscu. Oni przecież poruszają się tylko na jednym triku.


Obrazek

Zlym planem jest ten, ktorego nie można zmienić ( Malum consilium quod mutari non potest) Mądrością jest wynajdywanie siebie od nowa - jako państwo i każdy dla siebie. Wergiliusz twierdził że ten kto tego nie robi zmienia się w końcu we własną karykaturę.

3. Te osiągnięcia technologiczne widzą w każdym arabskim domu na świecie ( i wielu rozróżnia pomiędzy punktowym cięciem CaHaL-u, a między na przykład armią syryjską, rżnącą bez rozróżnienia) i mogą one przywrócić wizerunek Izraela jako państwa genialnego i wzbudzającego lęk. Boss zwariował, tak to przyjmują w świecie arabskim i to też odstrasza. W ostatnich dwóch latach miało się uczucie, że Izrael nie reaguje i pozwala wszystkim rękom go molestować, dotykać go z każdej strony, łapać za części ciała.Także tyły Izraelskie dowiodły że nie zarosły pajęczyną, ze można na nich polegać. Nikt nie uciekł, nikt za bardzo nie żalił się, wszyscy całkowicie poparli CaHaL. I w ten sposób uwolniliśmy się od demona rakiet, którego cień latami rozpościerał się nad nami. Pomimo rakiet, można funkcjonować i dać CaHaL-owi czas potrzebny mu do atakowania i osiągnięcia sukcesów.

4. Jeszcze jeden demon uspokojony, jak na razie, to Egipt Braci Muzułmańskich, "już nie Mubaraka" . Byliśmy w strachu prawie apokaliptycznym, że o-to-to Egipt stanie się naszym wrogiem i tak samo jak Iran w 1979 roku przemieni się z sojusznika w gorzkiego wroga. Hamas na tym budował czytając naszą prasę (uwaga: naszym wrogom nie warto czytać naszej prasy, jest histeryczna, na ogół nie ukazuje tego, co się naprawdę u nas dzieje.) i dlatego był pewien że Izrael go nie zaatakuje. Natomiast prezydent Mursi zadziałał dokładnie tak, jak by to zrobił Mubarak, a nawet jego działanie wobec Hamasu jest bardziej zdecydowane. Dlaczego z rana w piątek posłał swego premiera go Gazy ? Aby uprzedzić modlitwy piątkowe u niego i mozliwe demonstracjie setek tysięcy skrajnych salafistów. Była to gra dla sfotografowania, zostało to natychmiast wyświetlone w Egipcie, jeszcze przed modlitwami w południe i napięcie w Egipcie spadło. Mursi to zrobił, przede wszystkim, dla siebie i jak zwykle, Palestyńczycy są monetą obiegową. Ich się kupuje, sprzedaje, nic się nie zmieniło. Egipt musi wyżywić 89 milionów ludzi artykuł po hebrajsku i oczekuje zachodnich pieniędzy. Trudno przypuścić że pozwoli, aby ogon kręcił psem.

5. Palestynczycy znów popełnili omyłkę, tak jak to robią w kazdym pokoleniu. Tak jak Hadż Ismail w 1982 roku stworzył dwie pancerne dywizje dla PLO w Cidonie , tak w Gazie ten właśnie Jabri stworzył prawdziwe wojsko dla Hamasu. W tych dwóch przypadkach storzyli cele nieruchome, wygodne do zniszczenia przez CaHaL. Gdy mowa o partyzantce, nie ma się o co zaczepić, ale Jabri zbudował bazy wojskowe, stanowiska, twierdze, obozy ćwiczebne, dowództwa, biura i jeszcze . Palestynczycy znów popełnili omyłkę, CaHaL je unicestwił i cofnął Hamas 5 lat wstecz, pod patronatem absolutnej przewagi powietrznej Izraela.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... FPNJo7JCY# !

6. "Innowacja albo smierć" - i Izrael wiele zmodernizował. Wojsko stworzyło "Żelazną kopułę". Picasso był mistrzem niespodzianki i zaskakiwał. Przypuszczał, że jeśli zmieni swoje codzienne zwyczaje i wzbudzi wokół siebie zainteresowanie, to ludzie będą o nim mówić i rozpowszechnią o nim legendy i było tak rzeczywiscie. On sądził, że im będzie bardziej kapryśny, tym będzie bardziej poważany. Jeśli tak, to czy kubizm wynikał ze strategii ?
Postacie z maskami (Panny z Awinionu) były wynikiem pragnienia chwały? "niebieski okres"? wyjątkowy styl malowania profilu postaci z jednoczesnym spojrzeniem frontalnym wynikalo z koniecznosci - wciąż modernizować albo umrzeć ? Z tego punktu widzenia konserwatyzm jest rodzajem stagnacji i dlatego śmierci. Innowacja jest życiem.

Picasso miał jeszcze inną "niekonserwatywną" metodę: czasami sprzeciwiał się sprzedaży jakiegoś obrazu, czym powodował wzrost jego ceny, bo ciekawych handlarzy i zbieraczy interesował ten wlasnie obraz. On wiedział kiedy kapitalizować te sukcesy.

6. Wydarzenia w Gazie mają miejsce na tle "wiosny arabskiej", ale nie są jej częścią. Świat arabski pogrążony jest w swych wojnach, które będą się ciągnąć latami, jak na przykład w Syrii, nie mającej chwili odpoczynku, w Jemenie, w Jordanii ( pod koniec tygodnia tłum starał się wedrzeć do pałacu królewskiego w Ammanie, aby zdetronizować króla Abdullaha, armia ich odrzuciła), w Libii i w północnej Afryce. Gaza jest pewnego rodzaju pauzą w oczach wielu, ale nie w mediach arabskich, ktore zajmują sie kwestiami istnienia świata arabskiego i o wiele mniej Gazą. Tylko Al Dżazira, tendencyjne medium dżihadu, rozdmuchała, jej zwyczajem, kwestię Gazy. Gaza jest na porządku dziennym, lecz nie zamiast innych palących tematów.

7. Wszystkie koncepcje Hamasu sprzed tej operacji rozbiły się, jak dotąd.W zeszłym tygodniu w tej organizacji przypuszczano, że bliska jest umowa zawieszenia broni, że Izrael jest zajęty wydarzeniami na północy, że powstrzyma się od atakowania Gazy, że jest słaby, że Egipt zaangażuje się aktywnie w pomoc Hamasowi, że Obama być może będzie obojętny wobec Izraela i jego cierpień. To wszystko nie wydarzyło się, przynajmniej dotychczas i jest to oczywiscie ciężkim ciosem dla Hamasu, ktory pozostał osamotniony.

Odwrotnie, zachód ma już dosyć widoku gniewnych Arabów wiosny arabskiej i Hamas wszedł obecnie w te same ramki, oczywiście, że niekorzystne dla niego. Także przyjęto podniesiony przez Izrael zarzut "tarczy z cywilów", cywilnych obywateli w Gazie.

8. Dlaczego więc tak trudno wojsku Hamasu w konsekwencji zaprzestać strzelania? Bo wówczas ujawni się prawda. Od samego początku Hamas raportuje nieszczęsnym mieszkańcom o "wspaniałych zwycięstwach" nad syjonistami, zestrzelenie samolotu, zbombardowanie Tel Avivu i spowodowanie w nim ogromnych strat i temu podobne. W dniu przerwania ognia tłumy wyjdą ze swych skrytek i ujrzą straszne szkody wyrządzone przez CaHaL i zrozumieją. Hamas ucieka, jak zwykle do rejonów wyobraźni i fantazji, a stamtąd trudno daleko zajść.

9. Izrael otrzymuje z Gazy genialny wywiad, takiego nie mielismy od lat, a może nigdy. Dokładne zlikwidowanie architerrorysty Jabri, likwidacja w magazynach Fadżar, irańskich rakiet długiego zasięgu , likwidacja rakiet średniego zasięgu, także likwidacja naczelnych terrorystów, to wszystko wskazuje na istnienie wywiadu wzbudzającego podziw, a także pewnie wielu agentów w terenie. Żartem można powiedzieć. że Gaza jest podzielona: na tych którzy utrzymywani są przez władze Hamasu i na takich ktorych utrzymuje Szabak; rzeczywiście, ta terrorystyczna organizacja jest dla Izraela przezroczysta i wie on kto, co i gdzie buduje. To powinno bardzo trapić także w przyszłości kierownictwo Hamasu i także inne odgrupowania. Głębia infiltracji izraelskiej budzi sama w sobie odstraszenie i strach mistyczny .

10. W końcu, dokąd zmierzamy teraz, gdy walka jeszcze trwa? Hamas bedzie wysyłać rakiety i prezentować "niezachwianą postawę" aż do momentu możliwego zawieszenia broni, aby okazać że nie poddaje się, tak samo Dżihad Islamski, Komitety Sprzeciwu, Al Kaida, Salafiści i ich zdezorientowani przyjaciele. Z ich punktu widzenia nie są oni przeciwni całkowitemu zrujnowaniu Gazy, ale muszą kontynuować ostrzeliwanie dla "honoru" i dla głoszenia że : "zwyciężyli". Są oni zdezorientowani, Izrael ugodził w nich w sposób którego nie przewidzieli, że może się zdarzyć. Także Izrael chce zawieszenia broni, także Egipcjanie, Amerykanie i Europejczycy. Czyli wszyscy, dlatego prawdopodobnie walka zostanie wkrótce wstrzymana, bez wejścia do Gazy. Strony także chcą miedzynarodowych gwarancji, aby przeszłośc nie powtórzyła się.

Jasne dla wszystkich, że strony zobowiążą się na przyszłość, i dlatego będą nieustępliwe. Hamas chce extra to, czego nie miał w przeszłości, na przykład zmianę reguł blokady Gazy, otwarcie na stałe przejśc do Egiptu, więc pertraktacje się przeciągną. Najważniejsze jest, oczywiście zakończenie.

Egipt będzie musiał z osobna postąpić krok w kierunku Gazy. On to już wie i jeśli Egipt weźmie odpowiedzialność nad tym terenem pełnym chaosu, w perspektywie historycznej chyba ta obecna kampania, ze wszystkimi nieszczęściami, opłaci się. Dlaczego by Egipt miał przyjąć odpowiedzialność? Bo zapłątał sie w dylemat jego "rewolucji". Jeśli nie pomoże "braciom" palestyńskim w Gazie, to czym się różni Mursi od Mubaraka? Mursi wie, że narazi się na silną krytykę świata arabskiego, jeśli nie uczyni następnego kroku w kierunku Gazy. Dla Izraela będzie to okazja do zakończenia oddzielenia się od Gazy, na pewno w kwestii dostarczania elektryczności, wody i przekazów pieniężnych. To musi być częścią umowy.

No to po co mobilizacja naszego wojska? Po pierwsze, dla nacisku na Egipt i na odłamy palestyńskie, aby decyzja w pertraktacjach była słuszna, poza tym warto także być gotowym na przykre niespodzianki. Ta mobilizacja może odstraszyć, ale trzeba wiedzieć kiedy zatrzymać się. Nie wolno upijać się zwycięstwem, aby nie było piątego kroku
(artykul na ten temat, po hebrajsku i historia już nas nauczyła, że moment zwycięstwa może być najniebezpieczniejszym momentem, bo entuzjazm sukcesami, przesadna pewność siebie, mogą pchnąć poza cel . W ten sposób stworzymy więcej wrogów, niż ilość zwyciężonych.

Jeśli wejdziemy, może to być stopniowe, albo punktowe, to nie musi być czarne albo białe, czyli opanować wszystko albo pozostać na zewnątrz. Bombardowania z powietrza są silne i wplywają na emocje.

Wielu w Izraelu chce, aby unicestwić Hamas, ale to niestety nie stanie się w obecnej operacji.

Celem było wzmocnienie odstraszenia i może międzynarodowe zakotwiczenie umowy zawieszenia broni przeciw Hamasowi. Gdy postawiliśmy cel i osiągnęlimy go, należy się zatrzymać.

A Picasso? W tej naszej operacji było mnóstwo innowacji. Teraz należy spróbować skapitalizować sukcesy.

18.11.2012

Obrazek
Dr Guy Bechor

Tłumaczyła z hebrajskiego stąd Olga Degani


Ostatnio edytowano Pt mar 15, 2013 7:01 am przez ola, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 7:27 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
Wielu komentatorow, zarowno izraelskich jak i amerykanskich, uwaza, ze w wyniku tego konfliktu Hamas i Islamski Dzihad sie wzmocnil.
A jak bedzie w przyszlosci to nikt nie wie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 7:44 am 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Leon napisał(a):
Wielu komentatorow, zarowno izraelskich jak i amerykanskich, uwaza, ze w wyniku tego konfliktu Hamas i Islamski Dzihad sie wzmocnil.
A jak bedzie w przyszlosci to nikt nie wie.


Wishful thinking różnych takich, włącznie z naszymi uzytecznymi idiotami.
Bechor opiera sie na faktach opisanych w tym artykule i w innych jego artykulach. Komentatorzy juz wczoraj wieczorem rozglosili calemu swiatu wyssaną z palca wiadomosc, ze jest już ugoda.
Trzeba opierac sie na takich komentatorach ktorzy przez przeciąg wielu lat wykazali sie slusznoscią ich komentarzy.

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 9:36 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
ola napisał(a):
Leon napisał(a):
Wielu komentatorow, zarowno izraelskich jak i amerykanskich, uwaza, ze w wyniku tego konfliktu Hamas i Islamski Dzihad sie wzmocnil.
A jak bedzie w przyszlosci to nikt nie wie.


Wishful thinking różnych takich, włącznie z naszymi uzytecznymi idiotami.
Bechor opiera sie na faktach opisanych w tym artykule i w innych jego artykulach. Komentatorzy juz wczoraj wieczorem rozglosili calemu swiatu wyssaną z palca wiadomosc, ze jest już ugoda.
Trzeba opierac sie na takich komentatorach ktorzy przez przeciąg wielu lat wykazali sie slusznoscią ich komentarzy.

OlaRzecz jasna, moja sympatia jest po stronie Izraela, fakty niestety potwierdzaja ze Hamas sie wzmocnil, jest juz partnerem w rozmowach o zawieszeniu bronii, a o ile kiedykolwiek dojdzie do rozmow pokojowych, to bedzie reprezentantem strony arabskiej, a nie Abbas, ktorego pozycja jest juz tak slaba, ze nieistotna w tym konflikcie.
Hamasowi, w odroznieniu od Izraela, nie zalezy na ludnosci cywilnej , wykazuje sie kompletna pogarda dla zycia - to bardzo niebezpieczy wrog.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 12:57 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Leon napisał(a):
ola napisał(a):
Leon napisał(a):
Wielu komentatorow, zarowno izraelskich jak i amerykanskich, uwaza, ze w wyniku tego konfliktu Hamas i Islamski Dzihad sie wzmocnil.
A jak bedzie w przyszlosci to nikt nie wie.


Wishful thinking różnych takich, włącznie z naszymi uzytecznymi idiotami.
Bechor opiera sie na faktach opisanych w tym artykule i w innych jego artykulach. Komentatorzy juz wczoraj wieczorem rozglosili calemu swiatu wyssaną z palca wiadomosc, ze jest już ugoda.
Trzeba opierac sie na takich komentatorach ktorzy przez przeciąg wielu lat wykazali sie slusznoscią ich komentarzy.

OlaRzecz jasna, moja sympatia jest po stronie Izraela, fakty niestety potwierdzaja ze Hamas sie wzmocnil, jest juz partnerem w rozmowach o zawieszeniu bronii, a o ile kiedykolwiek dojdzie do rozmow pokojowych, to bedzie reprezentantem strony arabskiej, a nie Abbas, ktorego pozycja jest juz tak slaba, ze nieistotna w tym konflikcie.
Hamasowi, w odroznieniu od Izraela, nie zalezy na ludnosci cywilnej , wykazuje sie kompletna pogarda dla zycia - to bardzo niebezpieczy wrog.


Mówiac o pertraktacjach z Hamasem trzeba pamietac ze Hamas pertraktuje z Egiptem i z roznymi odlamami terroru
muzulmanskiego. Nie z Izraelem. Nasza delegacja w Kahirze nie ma zadnego styku z delegacją Hamasu . Czy to się nazywa ze Hamas sie wzmocnił? wątpię. Egipt przejmuje role negocjatora z Izraelem. A tematem jest zapewnienie bezpieczenstwa na granicy Izraela, wlacznie z Synajem. Także w interesie Egiptu. Hamas moze jeszcze tylko strzelac. Na licytację Hamas nie ma już kart.

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 8:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
Mówiac o pertraktacjach z Hamasem trzeba pamietac ze Hamas pertraktuje z Egiptem i z roznymi odlamami terroru
muzulmanskiego. Nie z Izraelem. Nasza delegacja w Kahirze nie ma zadnego styku z delegacją Hamasu . Czy to się nazywa ze Hamas sie wzmocnił? wątpię. Egipt przejmuje role negocjatora z Izraelem. A tematem jest zapewnienie bezpieczenstwa na granicy Izraela, wlacznie z Synajem. Także w interesie Egiptu. Hamas moze jeszcze tylko strzelac. Na licytację Hamas nie ma już kart.

Ola[/quote]


Bardzo bym chcial, zeby tak bylo.
Fakty sa jednak zupelnie inne.
W konflikcie Izrael - Hamas, to Egipt ma byc GWARANTEM dotrzymania umowy.
Czyli niedorzecznosc z definicji.
Egipt, pod rzadami Bratctwa Muzulmanskego, ktorego odlamem jest Hamas !
Niestey, to Hamas wzmocnil wyraznie swoja pozycje, i to z Hamasem Izrael powinien sie porozumiec.
A wishful thinking to Twoje poglady.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 9:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 26, 2008 12:19 pm
Posty: 115
Leon napisał(a):
Bardzo bym chcial, zeby tak bylo.
Fakty sa jednak zupelnie inne.
W konflikcie Izrael - Hamas, to Egipt ma byc GWARANTEM dotrzymania umowy.
Czyli niedorzecznosc z definicji.
Egipt, pod rzadami Bratctwa Muzulmanskego, ktorego odlamem jest Hamas !
Niestey, to Hamas wzmocnil wyraznie swoja pozycje, i to z Hamasem Izrael powinien sie porozumiec.
A wishful thinking to Twoje poglady.


No właśnie, ten "rozejm" to prawdziwe zwycięstwo Hamasu i Izrael poniżenie musi cierpieć ostrzał rakiet przez 24 godziny. USA stały się na Bliskim Wschodzie zakładnikiem Egiptu i Arabii Saudyjskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Cz lis 22, 2012 7:33 am 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Egipt wziął na siebie odpowiedzialność za Hamas, ktory stanie sie bardziej umiarkowany niz salafisci, wzial odpowiedzialnosc za walke przeciw organizacjom terrorystycznym, ktore bardziej zagrazaja Egiptowi niz Izraelowi i za zastopowanie przeplywu broni, bo to w interesie Egiptu, ktory widzi co sie dzieje w krajach w ktorych bron jest nie w rekach armii lecz roznych milicji roznych organizacji .

Teraz tylko trzeba obserwowac czy Egipt to wykonuje. Nikt nie mówi że zacznie sie pokój, lecz dajemu temu szanse, i - oby się udało.

Jesli ktos czyta Bechora i zna hebrajski - w załącznikach podaje zawsze jego poprzednie artykuly na dany temat - bardzo polecam tam zagladac, do tych poprzednich artykulów, aby otrzymać pełny obraz. Bechor jest zawodowym teoretykiem strategii wojskowej, nie zwyklym dziennikarzem.

Nikt procz Bechora nie twierdzil juz przed piecioma miesiacami ze Hamas orientuje sie na Egipt i kilka lat temu, ze Egipt bedzie zmuszony wziasc odpowiedzialnosc za Gaze.

Tak na marginesie - ktos na innym forum myslal ze placa mi za te tlumaczenia. Aby tutaj uprzedzic tego rodzaju mysli oswiadczam, ze jedynym moim osobistym zyskiem z tlumaczenia jego artykulow jest ilosc czytelnikow ktorzy je czytają. Wiem wowczas ze obraz Bliskiego wschodu zaczyna byc zrozumialy dla czytelnikow wladajacych polskim jezykiem. I o to mi chodzi i to mi wystarcza.

Pozdrawiam i jade na polnoc do rodziny.
Juz nie musze bronic poludnia :) .

Ola


Ostatnio edytowano Cz lis 22, 2012 7:53 am przez ola, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Cz lis 22, 2012 7:48 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
A tu co sadza ludzie ktorzy sie lepiej znaja ode mnie :

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340 ... 17,00.html

Warto tez przeczytac komentarze czytelnikow. pod artykulem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Cz lis 22, 2012 8:16 am 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Leon napisał(a):
A tu co sadza ludzie ktorzy sie lepiej znaja ode mnie :

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340 ... 17,00.html

Warto tez przeczytac komentarze czytelnikow. pod artykulem.


Cytuj:
Lapid says goals not achieved,

he,he, smieje sie, bo to niepowazne !!!!! Po kilku godzinach on już wie ???

Jachimowicz jest mądrzejsza, bo pisze "miejmy nadzieję":
"Let's hope that the justified goals that were set before the operation have actually been achieved,"

Takze Ramon juz dzisiaj wie, ze poltora miliona ludzi na poludniu bedzie dalej cierpieć:
"Unfortunately, it is obvious that this operation did not achieve its goals – when the main goal was to end the suffering of a million and a half citizens,"
Moze tak bedzie - ale czyz nie nalezalo dać szansę na protektorat egipski nad Gazą?

A Mofaz powiedzial nawet wiecej niz podane w tym artykule. Mówil o calkowitym zniszczeniu Hamasu i jego wladzy nad Gazą. Nie podaję w cudzyslowiu, bo pisze z pamieci. A to wcale nie bylo celem tej operacji pomimo ze o tym mowil w swoim czasie Nataniahu, kilka lat temu. Bo okolicznosci sie zmienily, bo dzisiaj Egipt jest inny, Hamas jest inny i Abbas stracil znaczenie. Nataniahu umie wyciagac wnioski ze zmieniajacych sie okolicznosci, czego nie potrafi wielu innych politykow.

A na wypowiedź Uri Ariela odpowiem: ludność poludnia gotowa byla na rozprawe do konca z Gaza, na zrownanie Gazy z ziemią i jest rozczarowana do tego stopnia ze to sie nie stalo, ze wielu ludzi oswiadcza ze nie bedzie przez to glosowac na likud. Te glosy pojda jeszcze bardziej na prawo albo na Szas. Więc gdzie tu oskarzanie Nataniahu o probę ocalenia rzadu???
Chairman Uri Ariel said that the Israeli ceasefire announcement was "a lame display that unsuccessfully attempted to excuse the embarrassing capitulation of the Netanyahu-Lieberman government."

Bechor dal taką rade wrogom: nie czytajcie naszej prasy, bo jest histeryczna.
A ja daje rade wrogom: czytajcie nasza prase, jak najbardziej czytajcie. Warto aby wrogowie nie znali prawdy.

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Cz lis 22, 2012 9:17 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
Mysle, ze stan samozadowolenia, jakim charakteryzuje sie artykul G. Bechora, jak i Twoje wypowiedzi, jest ryzykowny, jak chodzi o sprawy bezpieczenstwa Izraela.
Z izraelskiej prasy w jezyku angielskim wynika, ze wiekszosc komentatorow uwaza ze niedokonczona akcja bedzie miala smutne konsekwencje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Pt lis 23, 2012 10:13 am 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Leon napisał(a):
Mysle, ze stan samozadowolenia, jakim charakteryzuje sie artykul G. Bechora, jak i Twoje wypowiedzi, jest ryzykowny, jak chodzi o sprawy bezpieczenstwa Izraela.
Z izraelskiej prasy w jezyku angielskim wynika, ze wiekszosc komentatorow uwaza ze niedokonczona akcja bedzie miala smutne konsekwencje.


Gdybysmy ją dokonczyli, (co masz na mysli dokonczyc akcje: absolutne zniszczenie Hamasu i/czy Gazy ?) mielibysmy wówczas wiecej wrogow niz mielismy ich na poczatku "chmurnego slupa". Dzieki przerwaniu w tym momencie osiagnelismy przyjecie odpowiedzialnosci za Gaze przez Egipt.
Mursi nawet nie pojechal do Pakistanu, tak wazne jest mu osobiste pilnowanie wykonania tej umowy z Hamasem.

Zwrot "wiekszość komentatorów" wskazuje na zrzucenie odpowiedzialnosci za wlasne przemyślenia na "wiekszosc komentatorów".

Przedtem napisaleś "mądrzejsi ode mnie".
To jest tez takim samym zrzucenie odpowiedzialnosci.

Kazdy powinien odpowiadać za wlasne mysli i każdy, absolutnie kazdy znajduje sie pomiedzy mądrzejszymi z jednej strony i glupszymi od siebie ludźmi z drugiej strony zakresu swojej mądrosci.

Więc pojecie "większość komentatorow" jest pojeciem ilosciowym. W żadnym wypadku jakosciowym, dla konkretnego indywiduum. Jestesmy dorośli, to znaczy odpowiedzialni za własne mysli. Przynajmniej powinnismy byc.

Ola


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Pt lis 23, 2012 12:45 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
ola napisał(a):
Leon napisał(a):
Mysle, ze stan samozadowolenia, jakim charakteryzuje sie artykul G. Bechora, jak i Twoje wypowiedzi, jest ryzykowny, jak chodzi o sprawy bezpieczenstwa Izraela.
Z izraelskiej prasy w jezyku angielskim wynika, ze wiekszosc komentatorow uwaza ze niedokonczona akcja bedzie miala smutne konsekwencje.


Gdybysmy ją dokonczyli, (co masz na mysli dokonczyc akcje: absolutne zniszczenie Hamasu i/czy Gazy ?) mielibysmy wówczas wiecej wrogow niz mielismy ich na poczatku "chmurnego slupa". Dzieki przerwaniu w tym momencie osiagnelismy przyjecie odpowiedzialnosci za Gaze przez Egipt.
Mursi nawet nie pojechal do Pakistanu, tak wazne jest mu osobiste pilnowanie wykonania tej umowy z Hamasem.

Zwrot "wiekszość komentatorów" wskazuje na zrzucenie odpowiedzialnosci za wlasne przemyślenia na "wiekszosc komentatorów".

Przedtem napisaleś "mądrzejsi ode mnie".
To jest tez takim samym zrzucenie odpowiedzialnosci.

Kazdy powinien odpowiadać za wlasne mysli i każdy, absolutnie kazdy znajduje sie pomiedzy mądrzejszymi z jednej strony i glupszymi od siebie ludźmi z drugiej strony zakresu swojej mądrosci.

Więc pojecie "większość komentatorow" jest pojeciem ilosciowym. W żadnym wypadku jakosciowym, dla konkretnego indywiduum. Jestesmy dorośli, to znaczy odpowiedzialni za własne mysli. Przynajmniej powinnismy byc.

OlaTwoj pouczajaco - bessewisserowski ton zniecheca do dalszej rozmowy.
To znany chwyt, stosowany z braku argumentow.
Wiec jeszcze raz tlumacze dlaczego nazywamy biale bialym a czarne czarnym, a nie odwrotnie.
Mimo ze sie cenie prawie tak samo jak Ty siebie, to uznaje bez trudnosci, ze moja wiedza w zakresie wojskowosci nie ma prawa umywac sie do wiedzy genaralow IDF , w tym bylego glownodowodzacego, Sz. Mofaza.
Dlatego nazywam ich madrzejszymi ode mnie.
Jesli czytasz prase izraelska ( ja czytam ja w jez. angielskim) i amerykanska, to bez trudu wyrabisz sobie opinie co sadzi wiekszosc komentatorow.
Czy to naprawde tak trudno zrozumiec ?
Powtarzam ze stan samozadowolenia - samozachwytu, ktorym charakteryzuje sie zarowno tlumaczony przez Ciebie artykul, jak i Twoje wypowiedzi, nie pomaga w realistycznej ocenie stanu bezpieczenstwa Izraela.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Pt lis 23, 2012 12:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 6:41 pm
Posty: 1676
Cytuj:
Powtarzam ze stan samozadowolenia - samozachwytu, ktorym charakteryzuje sie zarowno tlumaczony przez Ciebie artykul, jak i Twoje wypowiedzi, nie pomaga w realistycznej ocenie stanu bezpieczenstwa Izraela.


Wysilam się, aby Ci cos wyjasnic, widocznie ten wysilek na nic.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dr Guy Bechor- pierwsza start-up wojna
PostNapisane: Pt lis 23, 2012 9:03 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lis 21, 2007 7:18 am
Posty: 1923
Lokalizacja: Malmö, Szwecja
ola napisał(a):
Cytuj:
Powtarzam ze stan samozadowolenia - samozachwytu, ktorym charakteryzuje sie zarowno tlumaczony przez Ciebie artykul, jak i Twoje wypowiedzi, nie pomaga w realistycznej ocenie stanu bezpieczenstwa Izraela.


Wysilam się, aby Ci cos wyjasnic, widocznie ten wysilek na nic.
Ja natomiast wysilam sie zeby Ci cos wyjasnic, ale widocznie ten wysilek na nic.

http://www.jpost.com/MiddleEast/Article.aspx?id=293214


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL